Od 1 maja 2024 roku na terenie Gminy Miasta Koszalin realizowane są usługi sąsiedzkie współfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.
Celem realizacji zadania w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 jest wspieranie gmin w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich (Moduł I).
Kwota dofinansowania: 42 478,00 zł.
Całkowita wartość zadania: 81 000,00 zł.
Data podpisania umowy: maj 2024 r.
Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspakajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji oraz w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich może zostać przyznane osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. We wniosku o przyznanie wsparcia w formie usług sąsiedzkich, możliwe jest wskazanie osoby/sąsiada, który będzie realizował ww. pomoc.
Więcej informacji:
Dział ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych, tel. 94 316 04 10.
więcej
USŁUGI SĄSIEDZKIE
Możesz pomóc opiekując się swoim sąsiadem/sąsiadką.
Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami:
Dział ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych
tel. 94 316 04 10
e-mail: osn@cuskoszalin.eu
więcej
Święto to powstało aby pokazać solidarność z osobami z zaburzeniami intelektualnymi, a także uświadamiać społeczeństwo o potrzebach tych osób oraz problemach z jakimi przychodzi im się zmierzyć we współczesnym świecie.
więcejZarówno w rodzinnych domach dziecka, jak i rodzinach zastępczych nie ma wolnych miejsc. Sytuacja jest krytyczna.
Poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze.
W rozmowie z Polskim Radiem Koszalin Małgorzata Kołodziejczak, kierowniczka Działu Pieczy Zastępczej w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie poinformowała, że problem dotyczy m.in. instytucji pogotowia rodzinnego, do którego trafiają najmłodsze dzieci: - Trafiają tam dzieci z interwencji, odbierane zazwyczaj z powodu dysfunkcji rodziny biologicznej.
Nową rodzinę zastępczą trudno jest pozyskać, bo nie każdy ma predyspozycje do podjęcia takiego wyzwania. - Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, ponieważ nie mamy już miejsc w naszych rodzinach zastępczych. Desperacko szukamy osób, które zechciałyby się podjąć trudu bycia rodziną zastępczą - zaznaczyła Kołodziejczak.
W tej chwili pod opieką Centrum Usług Społecznych w pieczy zastępczej jest 211 dzieci.
Chętnymi do zostania rodziną zastępczą mogą być zarówno małżeństwa, jak i osoby w związku nieformalnym czy osoby samotne. Zgłaszać można się bezpośrednio do Centrum Usług Społecznych w Koszalinie przy al. Monte Cassino.
Źródło: Polskie Radio Koszalin
Więcej informacji:
Link do audycji:
https://prk24.pl/77039632/brakuje-rodzin-zastepczych-w-koszalinie-nie-ma-gdzie-umieszczac-dzieci-z-interwencji
Badanie ankietowe z mieszkańcami miasta – ewaluacja Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych
Centrum Usług Społecznych w Koszalinie realizuje ewaluację Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Koszalin na lata 2021-2025, w związku z czym przeprowadzane jest badanie ankietowe z mieszkańcami miasta.
Opinia mieszkańców miasta jest niezwykle ważna w procesie kształtowania lokalnej polityki, uprzejmie prosimy zatem o uczestnictwo w badaniu ankietowym. Udział w badaniu zajmie ok. 5 minut.
Państwa odpowiedzi będą anonimowe, posłużą do przygotowania wniosków o sytuacji miasta.
Ankieta znajduje się pod linkiem:
https://eu-consult.info.pl/6/index.php/737977?lang=pl
Depresja jest zaburzeniem, które może dotknąć KAŻDEGO, niezależnie od wieku. Jeśli masz objawy depresji, które nie ulegają poprawie, bezzwłocznie zgłoś się do lekarza psychiatry lub psychologa.
Psychiatryczna i psychologiczna opieka ambulatoryjna dla osób dorosłych w Koszalinie
Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) - MEDiSON Sp. z o.o.
Usługi ambulatoryjne realizowane przez CZP:
Psychiatryczna i psychologiczna opieka ambulatoryjna dla dzieci i młodzieży:
Samopomocowe organizacje pozarządowe realizujące oparcie na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi w Koszalinie:
Od dnia 21 lutego do 20 marca 2024 roku w Centrum Usług Społecznych w Koszalinie odbywać się będą warsztaty skierowane do rodziców pt. „Rodzicielstwo z Pozytywną Dyscypliną”. Osoby w nich uczestniczące będą miały okazję lepiej zrozumieć swoje dziecko – dowiedzą się m.in. dlaczego dzieci nie słuchają, prezentują zachowania nieakceptowalne, złoszczą się lub są nieśmiałe. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z metodami radzenia sobie z trudnymi emocjami dzieci, a także uzyskają wskazówki pozwalające wspierać ich samodzielność. Udział w warsztatach pozwoli rodzicom zrozumieć wpływ jaki mają na swoje dzieci, a także wykorzystać mocne strony zarówno dziecka, jak i rodzica w zakresie radzenia sobie z wyzwaniami wychowawczymi.
więcej