Bądź bezpieczny - zostań w domu !!!
Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – tel. 22 505 11 11
infolinia MOPR - tel. 500 670 478, czynny w dni robocze w godzinach od 08.00 do 15.00
Gmina Miasto Koszalin wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Koszalinie po raz kolejny przystąpiła do realizacji Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „WSPIERAJ SENIORA”.
Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej (w wyjątkowych sytuacjach pomoc może być udzielona osobie poniżej 70 roku życia), którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej.
Koszty zakupów pokrywa Senior. Senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustalane są indywidualnie z osobą wyznaczoną do pomocy. Waga jednorazowych zakupów nie może przekroczyć 10 kg.
Jak skorzystać z pomocy udzielanej w ramach programu „Wspieraj Seniora”?
KROK I
Osoba starsza w wieku 70 lat i więcej, która zdecyduje się pozostać w domu w związku z utrzymującym się stanem epidemii może zadzwonić na ogólnopolską infolinię:
Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – tel. 22 505 11 11 – od poniedziałku do niedzieli w godz. 8:00 – 21:00
Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje je do MOPR przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej. Na zgłoszenia przyjęte w weekend, pracownik Ośrodka kontaktuje się telefonicznie z osobą zainteresowaną w poniedziałek.
Rekomendujemy w pierwszej kolejności kontakt za pomocą infolinii ogólnopolskiej.
Potrzebę usługi można również zgłaszać bezpośrednio do MOPR - infolinia MOPR- tel. 500 670 478 , czynny w dni robocze w godzinach od 08.00 do 15.00
KROK 2
Pracownik MOPR kontaktuje się telefonicznie z Seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala usługę wsparcia, która będzie polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby. Koszty zakupów pokrywa Senior. Pracownik ustala wspólnie z Seniorem „hasło bezpieczeństwa”, którym wolontariusz posługiwał się będzie przy nawiązaniu kontaktu z Seniorem.
KROK 3
Do seniora przychodzi wolontariusz, który w celu weryfikacji poda „hasło bezpieczeństwa”. Zasady i sposób rozliczania zostaje ustalany podczas pierwszego kontaktu. Zarówno senior, jak i wolontariusz mają obowiązek zachować zasady bezpieczeństwa (zachowanie dystansu, maseczka, rękawiczki). Wykonanie usług, których zakres wymaga podania danych wrażliwych, uzyskania upoważnienia lub innych czynności wykraczających poza zabezpieczenie podstawowych zakupów (np. wyprowadzenie psa) należy do indywidualnego porozumienia z wolontariuszem i MOPR nie ponosi odpowiedzialności za wykonanie tych usług.
KROK 4
Pracownik obsługujący zgłoszenia kontaktuje się z Seniorem w kolejnym dniu roboczym po planowanej realizacji usługi przez wolontariusza, celem potwierdzenia zrealizowania usługi.