13 czerwca 2019 roku, o godzinie 8.00 w Salonie Urody K&i&M przy ul. Zwycięstwa 196/2, rozpoczął się finał projektu socjalnego pn. „Bądź piękna”, który powstał z inicjatywy pracowników socjalnych Rejonu Pracy Socjalnej nr 2.
Trzy Panie, w bardzo przyjemnej atmosferze, zostały oddane w ręce trojga profesjonalistów z salonu, tj. kosmetyczki i fryzjerów oraz poddane serii zabiegów: regulacji brwi wraz z henną, pielęgnacji paznokci, strzyżeniu, koloryzacji i modelowaniu włosów. Zwieńczeniem wizyty w salonie był profesjonalny makijaż, wykonany przez Panią Dominikę Dąbrowską – wizażystkę.
Po godzinie 12-tej Panie udały się do studia fotograficznego Pani Karoliny Magnowskiej przy ul. Tradycji 17, gdzie czekały na nie wcześniej wybrane stylizacje, podarowane przez właścicieli okolicznych sklepów:
- dla Pani Joanny: elegancka sukienka ze sklepu Moda S-XXL (ul. Zwycięstwa 40/9) oraz buty pochodzące ze sklepu obuwniczego Stadnicki (ul. Rynek Staromiejski 2),
- dla Pani Emilii: letnia sukienka oraz zestaw (bluzka, spodnie i marynarka) z Butiku Magdy Dul (ul. Sikorskiego 4/”O”),
- dla Pani Renaty: zestaw (bluzka, spodnie, buty i kurtka), ufundowane przez Dom Handlowy „Saturn” (ul. Zwycięstwa 44).
Przy wcześniejszym wyborze stylizacji, uczestniczki projektu pn. „Bądź piękna”,w towarzystwie pracowników socjalnych, były instruowane przez sprzedawców jak właściwie dobierać ubrania do sylwetki, co i jak łączyć, aby korzystnie wyglądać, a czego unikać. Wybrane zestawy odzieży Panie otrzymały w prezencie. Partnerzy przyłączyli się do akcji chętnie i z zaangażowaniem, a projekt zrealizowany został w całości bezfinansowo.
W studio Pani Karoliny Magnowskiej, już w nowych stylizacjach, odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna. W pierwszej kolejności wykonano wspólne zdjęcie, a następnie indywidualne, dla każdej z uczestniczek. Aby zauważyć różnicę, kilka dni wcześniej, Pani Karolina Magnowska wykonała fotografie, które pozwolą ukazać zmiany jakie w nich zaszły. Na koniec Panie otrzymały drobne upominki od Salonu Urody K&i&M oraz vouchery na zabiegi kosmetyczne od Pani Katarzyny Jankiewicz do gabinetu kosmetycznego przy ul. Barlickiego 21 B, a także zabiegi podologiczne u Pani Marty Missok do gabinetu przy ul. Młyńskiej 59/2.
Do udziału w projekcie wytypowano trzy mieszkanki Koszalina:
Pani Emilia (26 lat) jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Cierpi na schorzenie genetyczne, w wyniku których ma zniekształcone kości śródręczy i przedramienia. Przeszła wiele zabiegów operacyjnych usunięcia wyrośli. Silne bóle kostne uniemożliwiają często codzienne funkcjonowanie. Mimo to Pani Emilia jest osobą pogodną i pozytywnie nastawioną do życia.
Pani Joanna (43 lata) samotnie wychowuje 9-letnich bliźniaków, z których jeden cierpi na znaczne porażenie mózgowe. Codziennie poświęca czas i energię dzieciom, zupełnie zapominając o sobie i rezygnując z własnych potrzeb.
Pani Renata (54 lata), dusza artystyczna, codziennie sama zmaga się z wieloma problemami. Od lat podejmuje działania, aby pokonać trudną sytuację w jakiejś się znalazła i przynosi to pozytywne efekty. Pani Renata stara się pomagać innym, ale w natłoku spraw zagubiła siebie i swoją kobiecość.
Panie zostały wytypowane przez pracowników socjalnych, którzy współpracując z nimi na co dzień, zauważyli starania i wkład Pań w przezwyciężanie trudności, w jakich się znalazły. Propozycja udziału w Projekcie była nagrodą za aktywną postawę wszystkich Pań. Celem głównym projektu było wsparcie uczestniczek w zakresie poprawy wizerunku, wypracowanie nawyku dbania o swój wygląd zewnętrzny, a co za tym idzie – wzrostu poczucia własnej wartości. Uświadomienie uczestniczkom, że tak naprawdę celebrowanie małych, codziennych przyjemności, takich jak choćby zwykła kawa z przyjaciółką, to idealna okazja, by wyglądać pięknie. Założono, że pozwoli to wyrobić nawyk dbania o wygląd codzienny, zdobyć podstawowe umiejętności wykonywania fryzur, makijażu, pielęgnowania skóry oraz odkryć swoje mocne strony. Dodatkowym walorem było wyrwanie się z codziennej rutyny.
Patrząc jak wiele osób włączyło się w inicjatywę pracowników socjalnych i pomogło im zrealizować pomysły, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie były to jednorazowe działania. Jeśli w przyszłości pojawią się chętni partnerzy, pracownicy socjalni będą inicjować nowe działania bądź realizować kolejne edycje projektu pn. „Bądź piękna”.
Projekt został opracowany przez sześciu pracowników socjalnych MOPR z Rejonu Pracy Socjalnej Nr 2. Koordynator projektu - Ewa Lubierska, tel. 94 34 19 242 lub 502 557 500. Współautorzy/osoby do kontaktu: Izabela Madejska (tel. 94 34 19 257), Agata Olechnowska (tel. 94 34 19 265), Aneta Rosiak (tel. 94 34 19 264), Agata Jewuła (tel. 94 34 19 264), Joanna Grzywacz (tel. 94 34-19-259).